Rozmarýn – pro bujnou kštici, dobré spaní, duševní očistu a lepší paměť

Rozmarýn byl původně doma ve Středozemí, v našich krajích se pěstuje hlavně v květináčcích a občas roste i planě. Z rostliny se používá list a silice.
Název „Rosmarinus“ pochází z latiny a znamená „mořská rosa“. Rozmarýn se používal k zapuzení zlých duchů a nočních můr. Nevěsty si zaplétaly větvičky rozmarýnu do věnečků – je to přece láskyplná rostlinka a ne nadarmo je spojována s bohyní Afrodíté.

Pěstování

Rozmarýnový keřík má rád slunná stanoviště, jeho lístky jsou podlouhlé, čárkovité, na líci hladké a tmavozelené, z rubu stříbřitě šedé. Jeho stonek v dolní části dřevnatí a má hnědou barvu, směrem vzhůru zelená. Rostlinka má světle fialové či namodralé drobné kvítky. Pěstujte jej v truhlíku na balkoně nebo za oknem, nesmíte mu však přemokřit hlínu. Venku ve volné půdě obtížně přežívá zimu a nechcete-li si jeho pěstování komplikovat, ponechte jej v truhlíku. Od května do září si ho můžete přenést ven, s poklesem teplot jej umístěte do chladné místnosti, kde bude mít dostatek světla, a nepřehánějte to se zálivkou.
 
Léčivé vlastnosti

Rozmarýn jako léčivka prospívá vlasům, kloubům, krevnímu oběhu a dobrému zažívání.
Uvařte si nálev z rozmarýnu a oplachujte jím vlasy, získají tak sílu a lesk. Olej z rozmarýnu vetřený do konečků brání jejich třepení.
Rozmarýnový olej vmasírovaný do pokožky hlavy podporuje růst kštice.
Trápí vás studené nohy? Masírujte rozmarýnovým olejíčkem tělo (smíchejte s nosným olejem – např. vinný nebo olivový) a zlepšíte si tím prokrvení končetin.
Rozmarýnový čajíček vám zlepší zažívání, uleví při střevní kolice a nechutenství. Také mírně zvyšuje krevní tlak, pokud tedy váš tlakoměr ukazuje nižší hodnoty, můžete popíjet výluh z rozmarýnu.
Jeho silice dezinfikuje, takže se rozmarýnové obklady mohou používat při zánětlivých onemocněních kůže. Rovněž se hodí k obkladům při revmatismu.
 
Folklór a lidová magie

V Anglii se říkalo, že rozmarýn nemůže růsti v takové zahrádce, v jejímž domě nevládne paní. Ve Francii se rozmarýn spolu s jalovcem pálil v nemocnicích a v pokojích stonajících lidí k pročištění vzduchu. Ve středověku si lidé zavěšovali rozmarýn na krk jako ochranu proti moru. Rovněž se věřilo, že kdo při sobě nosí snítku rozmarýnu, uchrání se před uřknutím.
Rozmarýn prý dokázal přilákat víly a dobré energie.
Ti, kdo často čichají k rozmarýnu, zachovají si dlouhé mládí.
V magii je spojován s Pannou Marií, ale také s bohyní Afroditou. Vládne mu znamení Lva a také Slunce (případně Měsíc… na tom se mágové ne vždy shodnou).
Koupel v rozmarýnu prý zlepšuje paměť! Výborně se hodí pro očistné rituální koupele. Ponořte se a zbavte se všeho zlého! Kouzla s rozmarýnem jsou dobrá pro ty, kdo si toho ve škole potřebují hodně zapamatovat.
Jestli si chcete lépe vyložit své noční sny, vložte rozmarýn pod polštář. Rovněž si své sny budete lépe pamatovat a noční můry se vám budou vyhýbat.
Rozmarýnek vám však také může přilákat lásku. Noste při sobě váček naplněný touto bylinkou, a láska za vámi přijde. Čerstvě oddaný pár by měl namočit snítku rozmarýnu do prvního nápoje, který společně vypijí, aby jejich láska vydržela. 

 (Chcete se dovědět více? Zkuste to třeba na  http://www.witchipedia.com/herb:rosemary, nebo na abecedazahrady.dama.cz )