Kameny zelené – někdy i jedovatě – a občas trochu krvavé

NEFRIT NEBOLI JADEIT

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ať nazýván tak či tak, nefrit se dá mezi zelenými kameny označit za jakéhosi krále. Pořídíte-li čínský, bude v barvě světlejší, žlutozelené, mírně mléčné, a bude lehce průsvitný. Například kanadské nefrity (jadeity) bývají sytěji zelené.

Jadeit je kamenem ochrany a harmonie. Jsme-li předráždění, jadeit (nefrit) nám pomůže se uvolnit. Zelená forma není sice jedinou barevnou variací jadeitu (najdete i modré, hnědé, levandulové, oranžové, žluté, červené), ale zelená je nejběžnější. Uklidňuje nervový systém, což možná pocítíte již při pouhém pohledu na něj.

V Orientu je považován za ztělesnění moudrosti, jíž nabydete při rozjímání. Chcete-li rozjímat i ve snu a přijít něčemu na kloub, dostat se do hlubší podstaty, můžete si ho položit na čelo. Nebo dát pod polštář.

Stejně jako odstraňuje jedovaté emoce z mysli, zbavuje jedů i tělo a působí léčivě na ledviny, očistný orgán těla. Jadeit je zkrátka takový filtr.

 

UNAKIT

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tato velice půvabně vyhlížející hornina jménem unakit (zelený epidot s křemenem a růžovým živcem) se na mě, doufám, nebude zlobit, když pro ni použiji své oblíbenépřirovnání: unakit prostě vypadá jako špenát s kousky tlačenky.

Jmenuje se podle amerického pohoří, kde byl poprvé objeven. Svými barvami – zelenou a růžovou – přímo vybízí k tomu, aby byl přiřazen k srdeční (4.) čakře, leč často bývá díky zemité zelené barvě přiřazován také k čakře první, kořenové.

Moje vlastní zkušenost s unakitem je následující: díky své členité struktuře vám pomůže věci rozebrat, ponořit se do jádra problému, postavit se k němu čelem, neuhýbat, sáhnout si hluboko do duše – schválně si tento kámen zkuste vzít do ruky a pozorně se do něj zadívat. Zjistíte, že první dojem klamal: zdálky působí jako „jednolitý flekatý kámen“, ale když se podíváte pořádně, zblízka a důkladně, zjistíte, že místy „vidíte dovnitř“ – tam, kde jsou šupinky průhledné. Co jste předtím vnímali jako „ploché“, je náhle trojrozměrné. Když s kamenem strávíte trochu času a podrobíte ho detailnímu prozkoumání, odhalíte zajímavá překvapení.

Zelenorůžový unakit je kámen osobního růstu. Pomůže odstranit překážky, které brání našemu osobnímu rozvoji. Unakit je dobrý přítel i v případě, že máme tendence dusit v sobě emoce a zatlačovat je hluboko do podvědomí v přesvědčení, že takto se jich zbavíme. Vše, co utlačíme, v nás pochopitelně zůstane a v nestřežených chvílích, kdy vědomí poleví v ostražitosti, se přidušené emoce začnou drát na povrch a tropit neplechu. Unakit je vytáhne zpátky „vzhůru“, ode dna k hladině, neboli do vědomí, a dá jim průchod. Prožít si něco, čeho jsme se ve skutečnosti chtěli zbavit, sice nemusí být úplně příjemné, leč je to nutné, abychom to mohli pochopit, přijmout, prožít a nakonec tomu vesele zamávat. Unakit odstraňuje emocionální bloky a pomáhá nám vzít život do vlastních rukou.

Čistí se pod proudem tekoucí vody a na několik hodin se může vystavit na slunce.

Unakit vám může být průvodcem při detoxikaci, čištění jater, také chcete-li si zlepšit kvalitu kůže a podpořit růst vlasů a nehtů. Pod polštář si ho můžete dát také při zotavování z náročných nemocí a operací.

ZELENÝ AVANTURIN

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Snadno dostupný, sympatický světle zelený kamínek, většinou zkrášlený droboučkými proužky z tmavších teček, připomínajících mlhovinu. Schválně před něj píšu barevný přívlastek, protože avanturin je k mání i v jiných barevných variantách. Zelený avanturin se přiřazuje pocitům a prožívání a při meditaci se doporučuje k práci se čtvrtou, srdeční čakrou.

Avanturin je mírně průsvitný, jeho základ tvoří křemen, do nějž jsou přimíchány šupinky slídy.

Klíčovými slovy pro tento kámen jsou prosperita a přátelství. Když se naladíte na jeho vibrace, přinese úspěch v kariéře, štěstí ve hře (což není výzva k hazardu!). Vnáší do života přátelství a podporuje pozitivní pohled na svět. Jako většina zelených kamenů je i avanturin kliďas.

Působí na krev a oběhový systém, při problémech s krevním tlakem, při bolestech hlavy a nevolnosti.

Čistí se pod vlažnou tekoucí vodou a nabíjí se buďto na měsíčním, nebo na velmi slabém slunečním světle. Na prudké sluníčko ho skutečně pražit nedávejte – avanturin se neumí opalovat a začal by vám naopak blednout.

 

MALACHIT

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U malachitu se většinou dočtete informaci, že je jedovatý, a proto se nedoporučuje nechat si jej louhovat ve vodě a pít z něj elixíry, jakožto ani vdechovat jeho prášek. Že byste malachit drtili, toho se nebojím, ale elixír si z něj opravdu raději nepřipravujte. Jinak se tento překrásný, sytě tmavě zelený kámen, jehož barevné vrstvy se skládají podobně jako letokruhy ve dřevě, dá vřele doporučit. Malachit tvoří většinou buď jakési soustředné elipsy, či různé jiné poskládané křivky nebo kroužky.

Malachit je kamenem kreativity a změny. Ohledně jeho speciálních vlastností by se dalo začít tím, že pomáhá osobám s dyslexií. Celkově je dobrý pro učení a vstřebávání informací. Dále umí uvádět do harmonie cit a rozum – neboli: nenechá nás ani bezhlavě podléhat citům, ani se bezcitně řídit rozumem. Zlepšuje intuici a vhled.

Svou barvou by logicky odpovídal čtvrté, srdeční čakře, ovšem tajemný tmavozelený malachit je jeden z mála kamenů, který dokáže působit na všechny čakry, pokud usilujete o jejich harmonizaci.

Pomocníkem se může stát, když nás trápí křeče, artritida a otoky kloubů, nebo když jsme si někde způsobili zlomeninu. Působí rovněž na zrakový nerv, také ovlivňuje vysoký tlak a závratě. Lidé trpící cukrovkou mohou nosit malachit kolem pasu (a zde mám opět nutkání zdůraznit, že kameny jsou pouze podpůrným prostředkem a v žádném případě nemohou nahradit plnohodnotnou léčbu). Můžete po něm sáhnout i při překyselení organismu a při astmatu.

 

 

HELIOTROP neboli KREVEL

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Heliotrop alias krevel se vážně vůbec nechtěl fotit. Přemlouvala jsem kámen i foťák, ale nespolupracoval se mnou ani jeden. První se odmítal nastavit tak, aby byly vidět červené rozeseté tečky, druhý zase nechtěl zaostřit. Do toho svítilo sluníčko, takže jsem v lesklém heliotropu místo teček viděla sebe, ale nakonec se po několikerém nakrucování a manipulování se zoomem přece jen povedlo.

Heliotrop je tmavě a tlumeně zelený kámen s droboučkými červenými flíčky, které skoro vypadají, že jste si chtěli kámen okořenit červenou paprikou. Můžete ho najít také pod anglickým názvem „Bloodstone“, krvavý kámen, právě díky zmíněným „krvavým“ tečkám. Ač zelený, bývá nejčastěji přiřazován k první, kořenové čakře, jejíž barvou je červená – k té, která vás spojuje se zemí, dodává pocit bezpečí na tomto světě a v tomto těle a tak dále.

Kdysi dávno se mu přisuzovaly vlastnosti vskutku obdivuhodné, od ovlivňování počasí až po našeptávání rad svému majiteli. My se soustředíme na jeho proklamovanou schopnost stát se oporou v období jakéhokoli zmatku či nutnosti strategického uvažování. Díky své kombinaci barev – červené uzemňující a zelené citové – uzemňuje srdeční energii, a tak zavládne-li ve vašem srdci či myšlenkách zmatek a vy nebudete najednou vědět, kudy kam, vezměte heliotrop: ukotví vás, vrátí nohama na zem, uklidní chaos, který ve vás vyvolala nějaká nezvyklá či nepředvídatelná situace, a ukolébá vás k pocitu, že všechno má nějaké řešení a nějak to prostě zvládnete. Třeba v pravou chvíli dopomůže i ke správnému rozhodnutí.

Co se týče zdraví, sáhněte po něm jako podpůrném prostředku ve chvíli, kdy se budete snažit pročistit si krev nebo játra (nebo obojí), rozhýbat lymfatický systém, propláchnout ledviny a močový měchýř – heliotrop působí zkrátka na to, co tělem tak nějak prochází a cirkuluje.

 

AMAZONIT

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amazonit si určitě zaslouží naši pozornost, někdy si dokonce říkám, jestli se v duchu potutelně nesměje. Vždyť i vědci se dohadují – ano, opravdu! – o jeho přesném geologickém původu, dále o tom, co je příčinou jeho zelené barvy (původně se psala měď, potom zase olovo, u kterého nakonec asi zůstalo), kdy byl skutečně poprvé objeven a proč se vůbec jmenuje po řece Amazonce, když v jejím povodí nebyla prokázána žádná naleziště tohoto nerostu. Amazonit to asi všechno ví, ale mlčí, no… jako kámen.

Vtípky stranou – na internetu se o amazonitu můžete dočíst kde co (schválně se vždycky podívejte, jestli článek cituje zdroje), ale jedno je jisté, je to kámen zelený. I když… Vlastně ani tohle neplatí beze zbytku – někdy se vyskytne ve žlutozelené variantě, a pak si ho lidé pletou s nefritem (jadeitem). Můžete ho vidět v odstínech zelené až po modrozelenou. Jestli si ho nechcete s ničím zaměnit, kupte si ten nejběžnější – zelený s bílými žilkami – a máte po starostech.

Amazonit patří do skupiny draselných živců, byl dosud nalezen na všech kontinentech kromě Antarktidy, ale nejhojnější naleziště má v Rusku na Uralu, dále v Coloradu v USA, a také v Brazílii a na Madagaskaru.

Pojďme na jeho metafyzické vlastnosti – ty dozajista oceníme. Amazonit může díky své proměnlivé barvě působit jak na oblast citů (zelená), tak na oblast komunikace (modrá), tím pádem vám bude k užitku, budete-li chtít komunikovat v oblasti milostné. Namodralá varianta vám rovněž může pootevřít „třetí oko“ a lépe využít intuici. Amazonit funguje jako filtr a přes síto procedí nejen vaše myšlenky (a ano, zbaví vás těch, které nepotřebujete), ale zvláště elektromagnetické a mikrovlnné záření. Ideální je proto ukládat ho do blízkosti mobilního telefonu. Můžete se dokonce dobrat rady, že nejlepší je amazonit k mobilnímu telefonu připevnit (umíte si to představit? Já ne – ale nemožné to není).

A nakonec ještě zdravíčko: po amazonitu můžeme sáhnout při nedostatku vápníku, tudíž při osteoporóze, zubním kazu a také svalových křečích.

CHRYZOPRAS 

Chryzopras je kamenem ceněným již od starověku. Karel IV. jej použil při výzdobě Svatováclavské kaple v chrámu sv. Víta. Jeho jablíčkově zelená či tmavší smaragdová barva vás přímo unese. Je útěchou pro srdce sklíčené depresí a úzkostí a otvírá jej lásce. Rozpouští negativitu způsobenou přílišným egem. Prostě: chryzopras vás nechá roztáhnout křidélka a vzlétnout! Klidně i ze vztahů zatížených závislostí nebo ze všeho, co vás táhne ke dnu. Podívejte se na tu barvu – zkrátka musí kmitat na nějaké vyšší frekvenci! Pomáhá při nočních můrách, nespavosti, nervozitě, může vám přinést lehkou úlevu např. i při klaustrofobii. Ještě dodejme, že tu zelenou barvu dělají křemičitany niklu.

 

ZELENÝ KALCIT

Kalcity neboli vápence jsou považovány za kameny proti lenosti! Položené do místnosti také čistí prostor od negativní energie. Můžete si je umístit i mezi sebe a počítač. Po použití očistit pod vlažnou vodou a nabít! Kalcity se nabíjejí na křišťálu, na slunce je nedávejte. Zelený kalcit (ten můj je surový, netromlovaný) zklidňuje, pomáhá přejít od stagnace k činnosti a také vám odpomůže od zkostnatělých přesvědčení a starých návyků, které už nepřinášejí užitek. Můžete si ho přizvat na pomoc při boji proti bakteriálním infekcím nebo artritidě. Ale hlavně: kalcity jsou opravdu hezké.

 

Tolik k zeleným kamenům. Ať vám slouží!

Všechny fotografie v článku jsou pořízeny výhradně mnou.

zdroje: en.wikipedia.org (amazonit); Mikhail Ostrooumov – Amazonite: Mineralogy, Crystal Chemistry and Typomorphism (amazonit), Judy Hall – Kameny od A do Z (všechny zmíněné minerály)