Kameny modré: diplomaté, mistři komunikace a průvodci vašimi sny

Vzato kolem a kolem si s klidem můžeme v hlavě vytvořit rovnici: modré kameny = komunikace, úsudek, pořádek, intuice. Modré kameny jsou osobní trenéři, analytici, vykladači snů i pravd, usměrňovači a celkově se o nich říká, že umějí zchladit, a to jak emoce, tak i například horečku.

Modrý křemen – abychom měli doma i v sobě uklizeno
To se nám ten oxid křemičitý ale pěkně vybarvil. Znáte růženín? Modrý křemen je jeho modrý bratr. „Rose Quartz“ a „Blue Quartz“ mají chemický vzorec SiO2, ovšem modrý křemen vděčí za svou barvu vrostlým vláknům křemičitanů, jako je např. dumortierit (viz dále), a na trhu není příliš dlouho.Vozí se např. z Brazílie. Kámen je to průhledný až matný, barvy tlumeně středně modré – na pohled jakoby rozředěné vodou. A mimochodem: opravdu moc hezký.
Jeho barva mu automaticky přisuzuje roli uklidňujícího kamene a také pomocníka při zlepšování komunikačních dovedností. Řadí se tedy k 6. čakře (třetí oko), a také k 5. čakře (krční). Přináší do komunikace nejen jasnost, ale i vyrovnanost a podporuje diplomatické jednání.
Modrý křemen nám může pomoci nejen při komunikaci s ostatními, ale také chceme-li lépe pochopit sami sebe – zvláště pak vzkazy, které nám podvědomí posílá skrze sny (co mi ten sen chtěl jenom naznačit?). Po tomto minerálu můžeme sáhnout i v případě, že máme tak trochu problém se sebedisciplínou, pořádkumilovností a organizačními schopnostmi.
Po fyzické stránce je modrý křemen spojován s imunitním systémem, plícemi, srdcem, hrdlem a očima.
Zajímavá role mu je přisuzována na poli magie: tam prý má zesilovat průběh rituálů.
Čistí se pod vlažnou tekoucí vodou a nabíjí, podobně jako růženín, na měsíčním světle.

Akvamarín – poklad mořských víl

 Ve skutečnosti se těží hlavně v Brazílii a mořské panny do toho moc nemluví. Významné zásoby jsou také v Rusku a na Sibiři. Světle modrá až zelenomodrá odrůda berylu byla pro svou barvu mořské vody nazvána dle latinského „aqua marina“. Akvamarín díky spojení s živlem vody vás vyladí na vlastní emoce. Ve starém Římě si milenci vyměňovali šperky s akvamarínem, aby udrželi pravou lásku, nikoli jen chtíč. Je vhodný pro matky v očekávání, protože chrání matku i ještě nenarozená děťátka. Je to povznášející kámen. Pokud chcete vyladit čakry, náleží akvamarín krční čakře, tudíž oblasti komunikace, krku a hlasivkám. Jeho přikládání prospívá štítné žláze, ulevuje při škrábání v krku, chrapotu, oteklých žlázách a žaludečních potížích. Při použití je dobré mít ho co nejblíže na kůži, je vhodný jako náhrdelník. Jako všechny světle modré kameny prospívá komunikaci, a jelikož je napojen i na emoce, můžete ho umístit tam, kde se očekává komunikace s partnerem. Může ulevovat od úzkostí, bušení srdce, potíží s dechem, rozpouští emocionální bloky. Zmírňuje obavy a zlepšuje sebevyjádření. Pokud jdete k zubaři a máte strach, vezměte si s sebou akvamarín a přidejte k němu fluorit. Možná pak celý stomatologický zákrok přečkáte lépe.

Dumortierit – osobní trenér
Bývá někdy i tak temně modrý, že při slabším osvětlení se může zdát černý – já jsem ho i při nejlepším světle musela na fotce zesvětlit v editoru, abyste mi vůbec věřili jeho modrou barvu – můj tromlovaný kamínek totiž patří zrovna k těm opravdu tmavým. Padla o něm zmínka u modrého křemene, do něhož prorůstá a propůjčuje mu modrou barvu.
Tento temně modrý kámen dostal jméno po vědci Dumortierovi, který jej v roce 1881 poprvé popsal. Tento konkrétní troml pochází z Afriky, kde se mimo jiné získává. Dumortierit je kamenem, který zbavuje strachu a dodává kuráž. Pokud potřebujete „vyhecovat“, mějte ho při sobě. Pomáhá skoncovat se závislostmi a posiluje vůli. Doporučuje se při hubnutí a jakýchkoli dalších snahách, vyžadujících sílu vůle a schopnost vytrvat. 
Jako většina modrých kamenů má chladivé účinky, podporuje boj se záněty a horečkou, mírní bolesti hlavy. A navíc… působí tajemně.

Lapis lazuli – zesilovač myšlenek a vykonavatel snů
Se svou královskou modří je pravým králem mezi modrými kameny. Rovněž se mu říká lazurit a je ceněn již od starověku, byl například použit i ke zdobení Tutanchamonovy posmrtné masky. Obsahuje zlaté částečky pyritu, připomínající zlaté třpytky. Čím méně má v sobě bílých vláken vápence, tím je kvalitnější. Za lapis lazuli si možná oproti jiným tromlíkům připlatíte, ale litovat nebudete. Lapis lazuli funguje jako rozkladač snů, které se nám zdají v noci, a pomáhá uskutečňovat ty sny, které si spřádáme ve dne. Rovněž udržuje v srdci vřelou naději, že ať už jsme vystaveni jakkoli tvrdým zkouškám, konec bude dobrý. Je skvělým kamenem pro meditaci. Zesiluje intelektuální schopnosti a zostřuje paměť. Ulevuje od nespavosti a migrény, pomáhá při potížích s hlasivkami, štítnou žlázou a zrakem. I kdybyste nevěřili na kteroukoli z jeho metafyzických vlastností, jeho neskutečná přírodní modř vám zkrátka učaruje. 

Tyrkys – prorok i balzám  na duši

Tyrkys je modrozelený matný minerál, jehož jméno pochází z francouzského označení pro Turky, od nichž se původně do Evropy dovážel. Staří Egypťané ho spojovali s bohyní Hathor a Aztékové mu říkali Chalchihuitl a použili např. na mozaikovou masku svého boha ohně. 
Tento po tisíce let známý a používaný kámen rozhání negativní energie, podporuje vnitřní uvolnění a klid, stabilizuje výkyvy nálad a je balzámem pro hluboce raněné srdce i duši. Rezonuje s krční čakrou a čakrou třetího oka, proto vám dopomůže ke smysluplné komunikaci s okolím a podpoří intuici a vhledy. Uspíší kreativní řešení, seberealizaci a dosažení cílů. 
Přítelem bude při detoxikaci, v boji proti zánětům a křečím, bolesti žaludku a hlavy. 
A v neposlední řadě je opravdu neskutečně krásný.

Sodalit – elegantní logik a básník v jednom

Že mu to ale sluší! Studeně modrý až modrošedý neprůhledný kámen s bílými proužky, flíčky a žíháním je rovněž nazýván „kamenem básníků“, neboť vám umožní vyjádřit své pocity a myšlenky nejlépe, jak to jde. Je ideálním kamenem k ukončení sporů a hádek. Je to kámen racionality a komunikace, pomůže urovnat neshody s milovanou osobou. Sodalit kamarádí s logikou a nemá rád zkreslené vize a iluze. Pokud si ho pozvete do života, podpoříte svou emocionální vyrovnanost a schopnost zaměřit se na to, co je skutečně důležité. Přiložený mezi obočí může vylepšit schopnosti vašeho třetího oka. Sodalit vybrušuje intuici. Ideální je proti záchvatům úzkostí a paniky. Posiluje sebedůvěru a suverénní vystupování. 
Sodalit pročišťuje nejen mysl, ale také organismus. Příznivě ovlivňuje hospodaření s vodou, činnost jater a imunitu. Je pomocníkem při zotavování se z chemoterapie. 
Může vám dopomoci ke klidnějšímu spánku.
Sodalitu bude dobře, když ho budete důkladně čistit pod vlažnou tekoucí vodou, uložíte do misky s křišťálem a vystavíte krátce na slunce.

Chalcedon – spojka s vaším vyšším já (a taky dobré kloktadlo)
Nebesky, popelavě či fialkově modrý chalcedon je formou křemene a již ve starověku byl označován za kámen řečníků. Prospívá komunikaci s okolím i se sebou samým, se sny a dokonce prý s vyššími, neviditelnými říšemi. Působí na hrdlo, hlasivky a chronickou ochraptělost. Říká se, že herci by si jím měli třít krk a zpěváci užívat výluh z tohoto kamene před vystoupením. Chalcedon posiluje sebejistotu a příznivě působí na vyjadřovací schopnosti. Trápí vás tréma, když máte mluvit před lidmi? Pověste si chalcedon na krk! Tomuto kameni je nejlépe při přímém styku s kůží, ale dobře je mu i na prstenu. Je výbornou spojkou s vlastním podvědomím, dovolí nám přijmout vlastní já bez lží a příkras. Ulevuje od nočních můr. Zlepšuje i telepatické a psychické schopnosti. Bude podporou pro lidi s obsedantně kompulzivní poruchou, s autismem, Aspergerovým syndromem a rovněž Alzheimerovou chorobou. Jistě je vhodnou volbou pro všechny, kdo chtějí prohloubit své meditační schopnosti. Čistí se pod proudem vlažné vody a nabíjí na měsíčním světle.

Tak co – který vám padl nejvíce do oka? Nechť vám je některý z modrých kamenů – utěšitelů, rádců nebo kamarádů třeba i v trochu chaotických situacích – dobrým a věrným průvodcem!