Merkur – božský posel, který nás pozlobí, když couvá!

Zdroj obrázku: pixabay, svobodný obrázek

Merkur – tak se na něj podívejme! V měřítcích sluneční soustavy prcek. Kdybychom ho porovnali s naším Měsícem, bude pouze 1,4krát větší. Má pevný, kamenitý povrch a je posetý mnoha krátery. Barevně je poněkud fádní, nahnědlý a ještě k tomu zašedlý. I přes nenápadný vzhled je to však pořádný čipera a obíhá kolem Slunce výrazně rychleji než ostatní planety.

Merkur dostal jméno podle božského posla, v řecké mytologii zvaného Hermés (v římské Merkur). A u komunikace a předávání zpráv zůstaneme i v astrologii, stejně jako u cestování, protože přece i Hermés coby kurýr hbitě pendloval mezi těmi, kdo potřebovali něco vyřídit, a příjemci zpráv. Je vám tudíž jasné, že když se posel zpráv zaběhne, může z toho být nedorozumění, nebo dokonce velký průšvih. Co nám tedy tvrdí astrologové?

Merkur je za normálních okolností v astrologických předpovědích tak trochu Popelka, ale větší pozornosti se mu dostává právě v okamžiku, kdy se nám při pohledu ze Země začne vracet po obloze zpátky, neboli je takzvaně retrográdní. Kdybychom ho sledovali z nehybného bodu ve vesmíru, uvidíme pochopitelně, že okrová planeta dál nerušeně pokračuje dokola na své oběžné dráze kolem Slunce. Jenže Země, jak víme, není nehybný bod… Otáčí se kolem své osy a ještě obíhá kolem Slunce, což dělá pomaleji než Merkur. Ve výsledku je z toho pěkná mela. No zkrátka: kdybyste normálně z lavičky v parku poctivě každý večer sledovali noční nebe a měli možnost zakreslit tam Merkurovu dráhu fixem, budete po nebeské báni opisovat pěkné kličky.

Jakmile Merkur udělá na nebi čelem vzad a pochodem vchod, neboli je „retrográdní“ (dělá to několikrát do roka, momentálně tak činí od 13.  srpna do 5. září 2017, a potom ještě 3. prosince až 23. prosince 2017), zbystřete v případě, že chcete: uzavřít důležitou smlouvu, koupit něco hodně drahého, být někde včas, zorganizovat náročnou cestu, s někým něco vyjednat, nebo prostě a jednoduše někomu něco vysvětlit, dojednat nové pracovní podmínky nebo se s někým normálně lidsky dohodnout, jo a taky… pozor, pozor, aby vás v tomto období nenapadlo napsat o někom něco ošklivého, neřku-li rovnou pomluvu. Mohlo by se vám totiž lehko stát, že budete chtít napsat Martě, jak byla Vendula posledně hrozně trapná, a pošlete to Vendule. A pak můžete vinit retrográdní Merkur (no fakt, vy za to přece nemůžete!).

Učebnicový příklad retrográdně merkurové situace by vypadal asi takto: potřebujete poslat důležitý projekt, ale nejdřív ho odešlete na špatnou adresu, a když ani po pár dnech nepřijde odpověď, rozhodnete se zavolat do dotyčné firmy, zdali váš email dostali. Pracovník, který má podobné záležitosti na starosti, tam určitě zrovna nebude – a „zavolejte si zítra“. Nebude tam ani zítra, a když ho pozítří konečně zastihnete a domluvíte se, že svůj projekt pošlete znovu, šprajcne se vám počítač, vy se ho budete snažit odvézt do opravny, třikrát pojedete ze zvyku jinou cestou, a pak vám stejně v opravně řeknou, že toho mají moc a že ten počítač dřív jak za týden nedostanete. Prosím vás, tak příště, až budete chtít odesílat nějaký důležitý projekt, počkejte si, až nebude Merkur retrográdní…

Že tomu nevěříte? Nepokoušejte Merkura! 😉

/zdroje: Youtube: Science Channel – Space School

Kniha: Joanna Martine Woolfolk: The Only Astrology Book You’ll Ever Need /