Levandule – modré zlato a fialkový klid


Také zbožňujete vůni drobných fialových kvítků? Mají nejen uklidňující barvu, ale také účinky.

Levandule pochází ze Středomoří a zbožňuje slunná stanoviště, kvete od června do srpna a spousta z nás ji má samozřejmě spojenou s Provence, kde je právem považována za „modré zlato“. V našich končinách divoce v přírodě neroste, ale můžeme tuto nenáročnou a odolnou rostlinu pěstovat – anebo si ji koupit sušenou, případně ve formě olejíčku. 

Levandule má jednoznačně pozitivní vliv na psychiku. Zklidňuje, je dobrá při migréně a nervovém přetížení. Podporuje trávení, a tak je vhodná jako podpůrný prostředek při žaludečních, střevních a ledvinových kolikách, působí proti nadýmání a usnadňuje tok žluči. Nálev z levandule připravíte tak, že zalijete 1-3 lžičky květu jedním šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat. V neposlední řadě je při zevním použití antiseptická. 

Levandule je plná éterických olejů, které však doma v podstatě nemáme šanci získat, ale naštěstí je lze snadno zakoupit. Levandulový olej má oproti většině ostatních tu výhodu, že jej můžete na kůži aplikovat i neředěný (nedoporučuje se pro batolata). Jak tedy využít olej? 

Zaprvé při masáži bolavých svalů. Protože budete masírovat zřejmě větší plochy, použijte kokosový olej, do kterého kápnete levandulový olej. Při počínající migréně si rozetřete kapku oleje na spánky a na čelo. Při bolestivé menstruaci vmasírujte neředěný olejíček přímo na břicho. Levandule rovněž dezinfikuje drobné oděrky a ranky a ocení ji osoby trpící akné

Nezanedbatelná je i jako repelent. Klíšťata levanduli opravdu nesnášejí. Smíchejte 2 kapky levandulového oleje na 10 ml rostlinného oleje, můžete přidat i tea tree oil, v tom případě použijte na zmíněné množství rostlinného oleje jednu kapku levandule a jednu kapku tea tree. Nepoužívejte u malých batolat. Vyrobte nebo kupte si vonné levandulové sáčky. Zašijte sušené květy levandule do látkového pytlíčku, stáhněte stužkou a přišijte poutko. Zavěste do spíže nebo do šatníku.

Podobný sáček si vložte pod polštář nebo umístěte na noční stolek pro klidnější spánek. Můžete si i na obyčejný menší polštářek přišít „kapsičku“, do níž vložíte hadřík pokapaný levandulovým olejem nebo malý pytlíček se sušenou levandulí. Provoní vám celý polštář a bude vás provázet do snů. 

Olejíček nakapaný do aromalampy oceníte v aromaterapii ke zklidnění a odstranění splínu. Levandule vám pomůže uvolnit a zpracovat nahromaděné emoce. Kápněte si ji do koupele, zlepší vám náladu a povzbudí při skleslosti. 

Pokud máte rádi bylinkové sirupy, zkuste levandulový sirup: smíchejte tři čtvrtě kila cukru s půl litrem vody, přidejte lžičku kyseliny citronové a svařte. Jakmile začne být roztok čirý a vřít, přidejte hrst levandule. Odstavte z plotny a nechte v chladu stát 24 hodin. Poté znovu na chvíli svařte a přes plátýnko slévejte do sklenic. Skladujte v chladu, vydrží vám nejméně tři měsíce.

Chcete si s dětmi (nebo sami) vyrobit levandulové mýdlové kuličky? Kupte si dvě kostky neparfemovaného mýdla (např. marseillského), nastrouhejte, přidejte 120 ml sušených levandulových květů a 5 kapek levandulového esenciálního oleje a promíchejte. Přilijte 50 ml teplé vody a tvarujte kuličky, které potom na pečicím papíře nechejte schnout dva dny. 

V lidové magii se rovněž říká, že levandule přitahuje lásku. Za tím účelem se má květ levandule třít po oblečení nebo se má v bytě přechovávat sušená levandule. Když budete levanduli nosit při sobě, dodá vám prý sílu a odvahu. Rovněž nebude mít šanci ten, kdo vás bude chtít uhranout. Pevně však doufám, že vám uhranutí v první řadě vůbec nehrozí, a tak si levanduli užijete hlavně pro její vůni a léčivé vlastnosti.