Archiv rubriky: HISTORICKÉ KUKÁTKO

Pazourek: ohnivý kámen, elfí střela

Ve sbírkách kamenů bude pro svůj příliš obyčejný vzhled nejspíš tak trochu přehlíženou Popelkou, nehýří totiž barvami a  sběratelé zřejmě preferují barevně atraktivnější kameny. Američní Indiáni to viděli jinak a užívali pazourku při náboženských a magických rituálech. Šamani u Čerokézů používali pazourek předtím, než započali léčebný proces. Mějme také na paměti, že je to nerostná surovina, která provázela člověka snad po nejdelší dobu ze všech. Rovněž patří k nejstarším předmětům, s nimiž se obchodovalo. Celý příspěvek

Na slovíčko s archeologem

Indiana Jones? Ne tak docela!
Kolikrát za život jste seděli na kafi s archeologem? Já jednou. Neměl klobouk, neodháněl dotěrné ženské (tudíž ani mě) a nebyl to vlastně ani archeolog. Byla to archeoložka a jmenovala se Lenka.

Sedíme si na dvorečku lounského muzea, nad hlavou se nám kromě slunečníku tyčí také kostelní věže a popíjíme výbornou kávičku.
Jméno Lenky Čtvrtníčkové mě zaujalo v souvislosti s unikátní výstavou „Bronzový poklad“ (potrvá do 1. října), která momentálně probíhá v Oblastním muzeu v Lounech.
Na první pohled můžete mít problém představit si paní Lenku s jejím křehkým dívčím vzezřením, kterak se ohání archeologickým náčiním, nechci říci přímo krumpáčem. Ten dojem však setřesete hned, jak se sympatická archeoložka rozpovídá o své práci. Celý příspěvek

Magie stará jako lidstvo samo

 

Bizon z jeskyně Altamira, Španělsko (zdroj: pixabay.com – svobodný obrázek)

Když si v naší moderní době chceme tak trochu pojistit budoucnost, zajdeme… do pojišťovny. Nebo do banky. Z maléru nás vyseká právník; když něco bolí, pospícháme za doktorem, když se nám něco ztratí, voláme policii. Dobrá, ne pokaždé vše dopadne podle našich představ, přesto si možná už ani neuvědomujeme, kolik máme berliček. O co se mohl opřít člověk před dvěma, čtyřmi, deseti tisíci lety, vydaný na milost a nemilost přírodním živlům? Jak mohl zažehnat sucho a neúrodu, zajistit si pokračování rodu, odehnat nemoci, čelit přesile?

Celý příspěvek

Astronomové doby bronzové (možná…)

Pixabay. Volný obrázek

V roce 1999 pátrali dva pokoutní hledači pokladů v sousedním Německu v hradišti z doby bronzové v Ziegelrodském lese (Sachsen-Anhalt). Bez povolení. A uspěli. Našli něco, co považovali za poklop plechového vědra. Když seškrábali nános hlíny, našli na zkorodovaném bronzovém povrchu zlaté symboly: plný kruh, na něm srpek, který připomínal měsíc, a také černé tečky, snad hvězdy. Celý příspěvek

Na návštěvě u Nahu a jejích blízkých

Vydejte se se mnou o čtyři tisíce let zpátky! Ale nebojte se, huňaté kožichy můžete nechat doma,
poslední doba ledová už dávno skončila.nahu-chalk-vodoznak

Podíváme se spolu tam, kde vládl bronz, kterému zase vládl lid takzvané únětické kultury. Ne že by sídlila jen v Úněticích u Roztok. Naopak. Byl to pořádný gigant a podle naleziště v Úněticích se pouze jmenuje. Zabírala téměř celé Čechy (zvláště severní), také Moravu, kus Slovenska a sahala až do Německa a do Polska. Na jihu pak končila přibližně Dunajem.
Ovšem dost geografie, slibovala jsem, že vás vezmu na návštěvu. Celý příspěvek