Archiv rubriky: OKNO DO DUŠE

O snech a snění: Kohouta ve snu viděti aneb jakou řečí mluví sny

Co se mi to dneska zase zdálo? Dopis. Požár. Pronásledování. Sbírání velkých šťavnatých plodů. Brodění se ve studené vodě. Nový dům. Starý a ošklivý dům. Co to všechno znamená? Dostanu dopis, nebo mi sen chtěl naznačit něco úplně jiného? Stane se něco zlého, nebo je to jen vnitřní odraz mého strachu? Koupím si nový dům, nebo jen prožívám novou a důležitou životní etapu?
Sny přicházejí bez vyzvání a také bez závěrečného vysvětlení, co jimi chtěl autor říci. A co je nejzajímavější: autory jsme my sami, respektive naše podvědomí.
Velmi častou a poměrně opodstatněnou reakcí na prapodivný sen je sáhnout po snáři. Celý příspěvek

Mystérium jménem hypnóza

zdroj obrázku: pixabay.com, svobodný obrázek

„Ještě pár otázek, pár příkazů… A potom už nic. Černá díra.“ (Síť snů, 18. kapitola)

Takhle probíhala hypnóza u Moniky, ale s největší pravděpodobností by za normálních okolností při hypnotickém transu chyběla jedna věc: ona „černá díra“. Pokud vás tedy nenavštěvuje pravěký duch, jako tomu bylo u Moniky, a nepropadnete-li se během hypnózy někam, kam byste neměli, tvářilo by se to celé vlastně docela nevinně – budete poslouchat jednoduché pokyny odborníka a nic z toho následně nejspíš nezapomenete.  Celý příspěvek

O snech a snění: Teď se štípnu a probudím se

„Vím, že spím. Chci se vzbudit. Nejde to.“ (Síť snů, 4. kapitola)

Tohle je jen sen. To se mi jen zdá. Teď se probudím a bude to dobré. Nic se mi nemůže stát.
Tento fenomén nezažívala jen Alenka v říši divů ve zpracování Tima Burtona. Možná to znáte i vy. Psychologie má pro to oficiální název: lucidní snění.
Přisuzuje se REM fázi spánku a jedná se o jev, kdy si spící přímo ve spánku uvědomí, že se mu zdá sen. Lucidní sny se odehrávají za jasného stavu vědomí, proto si je prý lépe zapamatujeme. Také jsme schopni ovlivňovat prostředí takového snu. Jinými slovy – lucidní sen je považován za jiný druh nočního prožitku než „běžný sen“.
Výzkum ukázal, že si na tyto zážitky vzpomínají častěji ženy než muži. A pozor, díky průzkumu, provedenému v knihovnách ve Velké Británii, se prokázalo, že výskyt lucidních snů je v úzké souvislosti s tím, jaký žánr čtenáři preferují. Jaký druh literatury byste tipovali? Tak schválně.

Celý příspěvek

O snech a snění: Velké věci ve snách zjevené

Zdál se vám někdy sen tak významný, že si ho pamatujete ještě po letech? Nemusí to být nutně zrovna periodická tabulka chemických prvků, která se zjevila Dmitriji Mendělejevovi v roce 1869, kdy se, znaven po několika neúspěšných pokusech, uložil ke spánku, aby se mu řešení jeho problému promítlo ve snu. Nevěříte? Já ano. Celý příspěvek

O snech a snění: co dělá mozek, když spíme?


Někdo tvrdí, že většinou ani neví, jestli se mu něco zdálo. Já patřím k lidem, kteří si své sny pamatují až běda.
Co na to psychologové? Dnes už je celkem známou věcí, že náš spánek se dělí na „REM“ fázi (zkratka od „rapid eye movement“), kdy pořádně koulíme očními bulvami pod víčky, a „NREM“, případně „nonREM“ fázi, kdy… nekoulíme. Kdyby nás během spánku napíchli na EEG, daly by se vysledovat různé vlny (théta vlny, delta vlny), které vystihují aktivity našeho mozku.
Nás však zajímá, kdy že se nám vlastně začnou zdát ty sny. Celý příspěvek