Kozoroh – pevná půda pod nohama tam, kam se mnozí jiní ani neodváží

(22. prosince – 19. ledna)

Tajemní, neproniknutelní, inteligentní, vůdčí typy. Jejich živlem je země a je jim připisována rezervovanost, trpělivost, ale i hrabivost, cílevědomost a ochota chopit se příležitosti. Zaslepení oportunisté, kteří jdou přes mrtvoly, nebo disciplinovaní a cílevědomí stratégové? Možná obojí, každopádně Kozorozi, zrození pod vládou planety Saturn, pojmenované po bohu setí a sklizně zrna. Neboli co si Kozoroh zaseje, to si velmi rád sklidí, a to mu budiž připsáno k dobru.

Využití, efektivita, výnos – tak uvažuje Kozoroh. Ostatní vůči němu mohou kvůli jeho odměřenosti a ambicím tajně pěstovat nevraživost.

Dva Kozorozi na jednom vrcholku? Z toho by mohli být dva kohouti na jednom smetišti!

Kozoroh je prakticky založený a jeho osobnost je nastavená na vůdčí pozici a moc. Je pojmenován po zvířeti, které rádo šplhá po krkolomných skalách, a také se mu to daří. Zářné výšiny plné odvážných výzev a vrcholky pomyslných hor ho vysloveně lákají. Když nemůže Kozoroh pohnout horou, tak na ni aspoň vyleze, a najde si pro svá kopýtka opěrné body, o jejichž existenci nemají jiní ani tušení.

 

Bůh Saturn to hodně dobře uměl s časem, což platí i pro toto znamení zvěrokruhu. Pečlivé rozfázování, dlouhodobé plány vedoucí k dosažení cíle, to jsou věci, které Kozoroh miluje. Nikdy neuvažuje krátkozrace, vždy přemýšlí hodně, hodně dopředu, takže s tím raději počítejte – málokdy mluví do větru a když ho slyšíte rozprávět o vlastních ambicích, není to jen blábolení snílka – je to předem vyřčený, vykalkulovaný cíl. Jeho vesmírný vůdce Saturn je věčný nespokojenec , a stejně tak Kozoroh vždy vidí něco, co lze vylepšit, a je málokdy spokojen dříve, než je vše absolutně perfektní. Detaily nerad svěřuje ostatním, jelikož nikdo přece neodvede práci tak dobře jako on sám! Nezáživnou teorii nemá rád, potrpí si spíš na využití vědomostí v praxi. Sny dokáže hladce přeměnit v realitu.

Okolí ho pro jeho soustředěnost může vnímat jako suchara, avšak Kozoroh umí být i kreativní – a to, když organizuje, plánuje a vytyčuje cíle. Po lopatě řečeno: Kozoroh se umí do své věci pořádně zakousnout, přímo zažrat, a přestože tím může ostatním připadat nezáživný nebo nudný, je velice zajímavé sledovat cíle, kterých nakonec dosáhl.

Pověst melancholického suchara si určitě nezaslouží, neboť když strávíte s Kozorohem dostatek času, dočkáte se i jeho suchého, břitkého humoru, který může být o to zábavnější, že je tak moc nečekaný. Když už prostě Kozoroh vypustí nějaký ten vtip, tak to obvykle stojí za to. (Přece byste od Kozoroha nečekali laciné fórky – víte přece, že pracuje vždy efektivně!)

Kozorozi jsou trochu jako cibule, nosívají několik vrstev masek. Kdo si dá práci a čas, aby pronikl jejich záhadnou skořápkou, může být odměněn stejným pocitem, jako když po dlouhé době rozluštíte hádanku nebo vyřešíte hlavolam. Kozoroh chrání ty, které miluje, a když jde do tuhého, tak vás podrží. Neboli ano, i od tohoto neúnavného pracanta se vám může dostat hlubokého citu.

Ve vztazích má rád navrch, neboť pod kontrolou někoho jiného by se cítil zranitelný. Silný v kramflecích se cítí tehdy, má-li ve vztahu pocit nadřazenosti. Je taky trochu samotář (kdo by se taky za ním na ty skály škrábal, že), ale bude rád, když k němu jeho partner bude vzhlížet a obdivovat jeho dominanci, horolezecké a organizační schopnosti, neboť Kozoroh přesně ví, kam stoupnout, a je rád, když si ostatní všimnou. Kozoroh chce mít v rukou otěže, ale touží být milován a oceňován – jenže bohužel to málokdy řekne nahlas – což je taky jeden z důvodů, proč vám to tady píšu. Dejte Kozorohovi najevo lásku, bude se mu po těch skalách hopsat radostněji.

 

Slavní zrozenci ve znamení Kozoroha:

Muhammad Ali, David Bowie, Nicolas Cage, Al Capone, Jim Carrey, Paul Cezanne, Kevin Costner, Marlene Dietrich, Johannes Kepler, Johanka z Arku, Jack London, Ricky Martin, Jude Law, Stephen Hawking, Mao Tse-tung, Elvis Presley, Anthony Hopkins, Moliere, Kate Moss, Dolly Parton, Richard M. Nixon, Rod Stewart, Helena Rubinstein, Louis Pasteur, Edgar Allan Poe, Josif Vissarionovič Stalin, Denzen Washington, Kate Middleton. Z našich: Ivana Gottová, Tomáš Řepka, Vlasta Fialová, Eduard Bass, Jiří Sovák.