Kozlík lékařský – balzám na pocuchané nervíky lidí i koček

 

Valeriana officinalis, kozlík lékařský, je pomocník při nespavosti, úzkosti a stresu. Rostlina z čeledi zimolezovitých má droboučké bílé až růžové kvítky a roste v nižších polohách po celé České republice. Je to jedna z vůbec prvních homeopaticky využívaných rostlin. Využíváme oddenek, který se sbírá nejlépe v květnu, omyje studenou vodou, rozřízne a suší při teplotě do 30 stupňů Celsia. Je vhodné skladovat ho v tmavé skleněné nádobě, do které se nedostane vzduch. Sušený oddenek kozlíku chutná hořce.

Určitě jste slyšeli pojem „Valeriánské kapky“ – rovněž se můžete setkat s označením „baldriánské“. Jedná se o tinkturu z kozlíku, jehož latinský název je odvozen od slova „valere“, zdravý. Lidově se mu říká odolen, baldrián nebo kočičí kořen. Proč kočičí? Kozlík působí na kočky podobně jako šanta kočičí a kočky jej velmi zbožňují, a proto chcete-li své malé kočičí šelmě udělat radost, kupte jí hračku plněnou sušeným kozlíkem nebo jí nakapejte kozlíkovou tinkturu na polštářek. Látka, která u koček vyvolává ony libé pocity, je kyselina valerová a izovalerová. Kozlíkovou tinkturu zkuste rovněž, když chcete kočičce zpříjemnit pobyt v cizím prostředí a při cestování – polštářek s „valeriánskými“ (baldriánovými) kapkami v přepravce jí určitě usnadní přesuny, které kočičky nemají rády. 

Kozlík pochopitelně působí i na lidi. Má příznivý účinek při nespavosti, kdy sice přímo neuspává, zato ale uklidní natolik, že rozrušená, přepracovaná nebo přetažená mysl může konečně vypnout a usnout. Dále působí při pocitech strachu, křečovitých bolestech, slabosti nohou, neuralgii, neurastenii, nervozitě, žaludečních křečích a nadýmání. Kozlík není vhodný pro těhotné a kojící ženy.