Prsteny na fasádách

Tři prstýnky na domě v Mostecké ulici v Praze

Prstýnek… Kouzelný kroužek, objevující se hojně v pohádkách a folklóru, kde nosí zrovna tak štěstí a bohatství, jako na sebe bere kletby a ničivou moc.

Král Šalamoun dle legendy údajně vlastnil prsten, který mu mimo jiné propůjčoval vševědoucnost, schopnost hovořit se zvířaty a poroučet démonům. V severské mytologii je zmiňován prsten Andvaranaut, který dokázal vytvářet zlato, ale nesl s sebou rovněž i kletbu. A kdo by neznal mocný artefakt z trilogie Pán prstenů nebo prsten plnící přání ze seriálu Arabela? Stačí jím otočit na prstě, a přání je splněno. V Letopisech Narnie vás prsten přenese do jiného světa.

Proč je tak malé věci, jakou je prsten, tak často připisována velká moc? Je to právě jejich kulatý, uzavřený tvar, evokující nekonečno, co činí prsteny výjimečnými. Chcete-li, hledejte v nich zpodobnění bájného hada Urobora, alchymistický symbol nekonečného navracení se od konce zpět k počátku. Konec konců, když spolu dva lidé chtějí strávit život, vymění si prstýnky. Prsten míváme podvědomě spojený se závazkem, slibem, darem, vidinou dlouhotrvajícího nebo věčného štěstí.

Co může znamenat prsten, který spatříte na fasádě domu? Je možné, že se jednoduše jednalo o oblíbený motiv majitele domu, avšak možná v sobě prsteny ukrývaly nějakou symboliku, často bohužel známou dnes už jen jejich tvůrci.

V Praze můžeme najít hned dva domy s názvem „U Zlatého prstenu“. Jeden naleznete pár kroků od Staroměstského náměstí. Donedávna tento dům využívala Galerie hlavního města Prahy a nyní jeho prostory spravuje muzeum. Stačí, když z Celetné těsně před Staroměstským náměstím uhnete doprava do uličky, která se na první pohled jeví tak trochu jako slepá (ale není), nebo přímo ze Staroměstského náměstí projdete kolem domu U Kamenného zvonu a budete pokračovat Týnskou uličkou dál.

V tomto domě bydleli kdysi koštéři vína a pod jménem „U Zlatého prstenu“ je znám již od poloviny 15. století. Podobu, kterou vidíme dnes, získalo domovní znamení počátkem 17. století. Váže se k němu pověst o staroměstském strašidlu, které po nocích dovádělo v ulicích, až ztratilo prsten. Jeden měšťan prsten našel a zavěsil jej pro ochranu na svůj dům. Údajně se strašidlo má pro prsten jednoho dne vrátit.

Další dům se stejným názvem – U Zlatého prstenu – nalezneme na Novém Městě, v Palackého ulici. Původní název zněl „U Zlatého kruhu“. Někdy v běhu 18. století bylo slovo „kruh“ vystřídáno slovem „prsten“.

Vyloženě roztomilé znamení má dům v Mostecké ulici. Najdete ho cestou od Karlova mostu směrem k Malostranskému náměstí. Bude po vaší pravé straně a rovněž se mu říká „U Melicharů“. Zdobí jej od začátku 18. století. Proč si majitel umístil na dům tři propletené prstýnky, o tom můžeme dlouze přemýšlet, ale nejspíš budeme odkázáni do říše fantazie.

(Více o domovních znameních naleznete v knize Aleny Ježkové „Strážci pražských ulic“.)