Jírovec maďal – proti loupání v kloubech

Jírovec kvete na začátku května

Že taky milujete „svícny“ květů jírovce, neboli lidově řečeno kaštanu? Nejen plody, sbírané na podzim jako krmení pro lesní zvěř a jako materiál pro výrobu oblíbených kaštanových zvířátek, ale i květy a také listy můžeme využít, přestože květ kaštanu jako léčivku i tinkturu z ní vyrobenou lze docela pohodlně koupit.

Když květy začátkem května otrháte, můžete je nakrájet na malé kousky, vložit do bezbarvé láhve s dobře těsnící zátkou a zalít francovkou tak, aby květy byly ponořené. Necháváme tinkturu louhovat na slunném místě po dobu 3 týdnů. Po uplynutí této doby přecedíme, přefiltrujeme a několikrát denně tinkturou masírujeme bolavá místa. Používá se na revmatické bolesti, ischias a zánět sedacího nervu, rovněž při křečových žilách a zánětu žil, neboť působí protizánětlivě a zlepšuje pružnost a pevnost cév. Masáž tinkturou z jírovce zlepšuje krevní oběh a ulevuje od městnání žilní krve v nohou a tím pádem pomáhá od otoků a užívá se při trombózách. Veškerá onemocnění samozřejmě vyžadují v první řadě konzultaci s lékařem.

Z drcených květů nebo i listů můžeme udělat teplý obklad při výše zmíněných obtížích.

Vnitřní užití není tolik běžné a čaje z jírovce by se neměly užívat dlouhodobě ani v silných dávkách, neboť riskujeme bolesti hlavy nebo mírnou otravu. Čaj z květů jírovce prokrvuje tělesné orgány a pomáhá uvolnit žaludeční a střevní křeče.