Svět malostranských čarodějek

Oficiální anotaci knihy nalezneš na tomto odkaze: https://petrakubaskova.cz/?page_id=1164

©Striga

Ale teď už vítej ve staré Praze, ve světě kouzel, domovních znamení, duchů, bytostí všech čtyř živlů, ale především malostranských čarodějek! Bydlí v Praze v Nerudově ulici, konají dobro, stárnou pomalu, chrání je čarodějná aura a navíc mají své temné tajemství…

Pojď se honem seznámit s jejich světem! Začneme čarodějkami, celé je to přece hlavně o nich. Pojďme na to.

Čarodějek žije po Praze spousta, ale lidé o nich – s výjimkou pár senzibilů – vlastně nevědí. Ono je to tak někdy lepší. Každá čarodějka má svou auru, která svou barvou odpovídá povaze čarodějky. Ta Ginevřina je růžová s probleskující zelenou. Její maminka má tmavomodrou auru, sestřenka Josefína oranžovou a tak dále.

Čarodějky čarují se vším, s čím se čarovat má: s bylinami, kameny, runami, vodou, umějí se přemisťovat pomocí transcendentního kouzla a procházet skrze živly, ale když na ně náhodou narazíš, skoro bys řekl, že jsou to vlastně úplně normální paní… Kdo ví, třeba sis u Eleonory koupil bylinkový čaj nebo jsi potkal Reginu v botanické zahradě, když tam opečovávala kaktusy? Jenže ach… Malostranské čarodějky to nemají lehké, protože v jejich rodě se čas od času vyskytne nějaká ta černá ovce, a tak na ně ostatní pražské čarodějnice koukají přes prsty.

Až půjdeš tou nejkouzelnější ulicí v Praze – Nerudovkou – mysli na to, že možná právě teď procházíš kolem jejich domu. Co je však na té ulici nejzajímavější… je plná domovních znamení, která… a o tom si povíme dál.

Domovní znamení jsou rozhodně živá, ale nic si nedělej z toho, že je neslyšíš klábosit. Stačí chytit se za rameno některé čarodějky, a hned bude všechno jinak. Najdeš je nejen v Nerudově ulici, ale po celé staré Praze. Občas zvedni hlavu a uvidíš, že tady se na tebe shora dívá Medúza, tamhle lev, labuť, had, modrá liška nebo mořská panna. A od té přejdeme k bytostem.

Bytosti vodní jsou hodně citlivé, často podléhají náladám a můžeš je potkat prakticky u každého vodního toku nebo jezírka. Patří k nim modré a neviditelné najády, také potoční skřeti, vodníci (neboj, netopí lidi, takže strejda Kejř tě nestáhne pod hladinu), rusalky a především vodní panny, které se umějí zneviditelnit nebo naopak zviditelnit a jejich hlas připomíná zpěv flétny. Mladičkou vodní pannu potkáš u pramene řeky nebo potůčku, nejstarší vodní panny pak v moři.

Z bytostí vzdušných můžeš potkat hlavně meluzíny, které jsou trochu ztřeštěné a často se perou o komíny, což je hodně slyšet. Ovládáš-li starověký chaldejský jazyk, můžeš přivolat vznešené a spravedlivé sylfy. Mají čtyři obličeje podle světových stran.

Bytosti ohně jsou zvláště salamandři, které můžeš najít v plamenu svíčky nebo při bouřce, kdy se prohánějí mezi blesky. Živlu ohně však náležejí i bludičky, vyskytující se buďto jako modravé světélka, nebo jako průsvitné modrozelené žínky s narezlými vlasy. Jestli se chceš před nimi ochránit, nepokřikuj na ně a oblékni si tričko naruby.

Živlu země vládnou gnómové, kteří procházejí zemí stejně, jako my lidé procházíme vzduchem, a umějí v podzemí pěstovat své vlastní rostliny. Živlu země náleží i překrásné dryády, skrývající se v korunách stromů a maskující se za větvičky a listí. Různí skřítkové, zvláště domovníčci, ti mohou zpříjemnit život, zato jiní, jako třeba šotkové, ti můžou doma nadělat pořádný binec.

Nesmíme zapomenout na duchy, ke kterým se dost často váže nějaká ta pověst. Zrovna z Malé Strany dva z nich nedávno záhadně zmizeli… Což je opravdu divné, protože duchové svá místa neopouštějí.

Až půjdeš pod nějakým tím chrličem, podívej se, jestli na tebe náhodou nemrkl.

Světem malostranských čarodějek tě budou provázet báječné ilustrace od ilustrátorky jménem Striga.

Čarodějky vyšly u nakladatelství Epocha a nalezneš je na tomto odkaze http://www.epocha.cz/kniha/petra-kubaskova-carodejky-malostranske-prvni-vydani-vazana/