Bergamot – bojovník za dobrou náladu, za úspěch a za lepší pleť

Znáte tu osvěžující vůni v čaji Earl Grey? Může za ni bergamot. Až příště uvidíte v obchodě esenciální olej s nápisem „bergamot“, zastavte se. Tato převelice zajímavá rostlina z rodiny citrusů s aromatickými plody rozhodně stojí za pozornost.

Zdroj obrázku: pixabay, volný obrázek.

Citroník bergamotový, asi 4 metry vysoká stálezelená rostlina, je ve Středomoří znám již po několik staletí. Vznikl zkřížením bigarádie s druhým „rodičem“, kterým mohl být citroník nebo možná lajm. Bergamot má tmavě zelené podlouhlé listy a bílé květy. Obojí obsahuje esenciální oleje, v listech je olej petit grain a v květech Neroli. Co nás však zajímá nejvíce, je olej z plodů. Plody jsou malé, podobné pomeranči, v nezralém stavu sytě zelené a značně hrbolaté, plně zralé jsou sytě žluté a jejich dužina je velice aromatická, zelenožlutá a má výrazně hořkou chuť. Nezralá kůra plodu je lisována za studena, čímž se získává esenciální olej. Jeho příznivé účinky byly v Itálii rozpoznány již před rokem 1750. Dnes je většina tohoto voňavého ovoce pěstována v jižní Kalábrii v Itálii, dále také ve Francii. Původně se používal na horečku a zažívací potíže. Komerčně byl bergamotový olej využíván jako základ pro kolínskou vodu (eau de cologne). Na získání jednoho kilogramu oleje se spotřebuje 200 kg plodů. 

 

Jak působí bergamot na zdraví? Jako podpůrný prostředek k tradiční léčbě může účinkovat proti stresu a zažívacím potížím. Má antiseptický účinek. Směs bergamotu s jinými oleji (nikdy nepoužívat koncentrovaný olej přímo na kůži!) je skvělá proti akné, ekzému a psoriáze, je však nutno hlídat množství, větší dávky by mohly kůži podráždit. Je nutno samozřejmě pamatovat i na případnou alergii na citrusové plody. Bergamot je fotosenzitivní, a tak nevystavujte potřená místa slunečnímu záření po dobu 12 hodin, neboli jej aplikujte nejlépe na noc. Olej je možno inhalovat při infekcích horních cest dýchacích. Masírováním pokožky směsí nosného oleje s bergamotovým můžeme zlepšit stav celulitidy a dosáhnout vypnutější pokožky. V sedací lázni mírní zánět močového měchýře. Masáž s užitím bergamotového oleje a také jeho rozptylování do vzduchu působí i jako afrodisiakum a může tudíž vylepšit sexuální život. 

Zdroj obrázku: pixabay, volný obrázek

Budete-li si chtít vyrobit směs olejů, pak to bude bergamotu svědčit spolu s ostatními citrusovými vůněmi, s jasmínem, ylang-ylang, pačuli a rozmarýnem. 

Bergamot pohlcuje pachy v místnosti včetně cigaretového kouře. Rovněž vám poslouží jako repelent proti hmyzu.

A konečně se dostáváme k účinkům na psychiku, neboť tam se bergamotový olej považuje za skutečně mocného pomocníka. Má uklidňující a povznášející účinek, tudíž působí při řešení úzkostí a depresí. Olej můžete za tímto účelem inhalovat, rozprášit si ho do místnosti v emulzi nebo si jej pálit v aromalampě. Přepadne-li vás úzkost, promněte si ředěný bergamotový olejíček v dlaních a vdechujte. Můžete si několik kapek přidat i do koupele. 

A co se o bergamotu traduje v magických kruzích? Bergamot vám přinese mír, štěstí, radost, ochranu, prosperitu, pozvednutí ducha, soustředění, vyrovnanost, klidný spánek, dodá bdělost a pohotovost, také kuráž a sílu, motivaci a asertivitu a odstraní stres. Umí přitáhnout peníze a úspěch. Jak tedy na to: 

Pro přilákání peněz můžete nosit lístky bergamotu v peněžence, kapse či kabelce, případně v zápisníčku nebo diáři. Lístky bergamotu však nebývají běžně po ruce, a tak můžete zvolit alternativu. Esenciální olej je snadno dostupný, a tak si můžete kápnout tři až pět kapek do peněženky nebo do kapsy (počítejte v tomto případě s mastnými fleky). Je možné pokapat olejem přímo mince nebo bankovky, zvláště chcete-li je utratit za věci, pomocí nichž chcete dosáhnout vytyčeného cíle. 

Když si v místě výkonu povolání budete pálit tento esenciální olej či jej rozstřikovat do vzduchu, přilákáte nové zákazníky.

Před důležitým pohovorem mněte v dlaních lístky nebo opět olej bergamotu. 

Pro přilákání úspěchu a štěstí noste s sebou lístky v látkovém sáčku, případně pokapejte bergamotovým olejem lístky jiné sušené byliny, např. rozmarýnu. 

Kápněte si pár kapek bergamotového oleje do koupele a přímo vás prodchne jeho síla a ochranná moc. 

Zdroj obrázku: pixabay, volný obrázek

Ještě je tu jedno „kouzlo“ pro dobré usínání: Do 15 ml nosného oleje přidejte 12 kapek bergamotu, 3 kapky levandule a 3 kapky cypřiše. Důkladně protřepejte a natírejte za uši, roztírejte po spodní čelisti. 

A pokud neholdujete magii, můžete si prostě jen uvařit čaj Earl Grey a užívat si blažený pocit z té báječné chuti!

 

 

zdroje: odkazy: herbalriot.tumblr.com, cs.wikipedia.org, certifikovane-esencialni-oleje.cz, e-cajovna.net, houseofintuitionla.com, knihy: Miriam Veit: Léčivá kosmetika z přírody: Jak si vyrobit hojivé masti, oleje a esence, Marek Svítek: Pěstujeme citrusy v našich podmínkách