Ryby – citlivé, empatické a obětavé znamení, které často zapomíná samo na sebe

RYBY (21. února – 20. března) 

Slavné ryby? Renoir, Frederic Chopin, Galileo Galilei, Michelangelo, Albert Einstein, George Washington, Drew Barrymore, Kurt Kobain, Justin Bieber, Bon Jovi, Jack Kerouac, John Steinbeck, Elizabeth Taylor, Bruce Willis, Sharon Stone.

Toto znamení podléhá vládě Neptunu, planety mystiky a iluzí, pojmenované podle boha moří, a je obdařeno empatií, emocionalitou a prchavostí.

Znamení Ryb uzavírá zvěrokruh a astrologové věří, že zrozenci Ryb jsou spojnicí se spirituálním světem. Ryby náležejí spolu s Rakem a Štírem živlu vody, a jako takové jsou hluboce intuitivní a dokážou nahlédnout hluboko do lidské duše, jsou nadány schopností vidět dopředu v čase a leccos vytušit pomocí pocitů, které se v případě Ryb málokdy mýlí. Ryby jsou velmi vnímavé vůči pocitům lidí, vedle kterých se nacházejí, a tak skrýt skutečné emoce před Rybou může být dost obtížné.

Ryby snadno berou na sebe problémy druhých a vciťují se do nich. Jakmile má někdo nebo něco nějaký žal nebo bol – rostlina, zvíře, osoba – Ryby jsou tu pro něj a jsou ochotné vyčerpat pro druhého sílu a energii, která následně jim samotným chybí. Rybám dělá potíž říci ne těm, na kterých jim záleží! Mysleme proto na to a zkusme Rybu nepřetěžovat, s největší pravděpodobností se nám bude snažit vyhovět, i když už sama mele z posledního. Toto je zároveň i dobře míněné doporučení pro Rybu, která velmi často v dobré víře plýtvá vlastní energií. Neustálá snaha pomoci druhým může vést v krajním případě k vyčerpání a k pravému opaku: Ryba podlehne únavě až vyhoření a může mít pocit, že ji všichni nebo minimálně jistí jedinci využívají až zneužívají, což bohužel bývá občas i pravda. Jelikož je Ryba neustále připravená zvedat druhým náladu, může k sobě přilákat emocionálně závislé osoby nebo citové vyděrače. Ve stavech vyčerpanosti může mít sklony k depresivnímu chování a hledat z něj cestu ven pomocí návykových látek – což ovšem rozhodně není pravidlem, které platí pro všechny Ryby.

Rybičky mají někdy tendenci prchat před tím, s čím nechtějí mít nic společného, případně do čeho se jim tak trochu nechce, a tak mohou působit dojmem znamení, které tu a tam utíká před zodpovědností nebo vlastními úkoly. Jakmile však někde cítí účel nebo ideál, jsou ochotné se pro něj roztrhat. Rybky mají sice i sklon k lenivosti a zahálce, zato ale když jim na něčem záleží, dokážou svést obdivuhodné věci. Na druhou stranu, když samy nechtějí, je poměrně těžké je k něčemu dostrkat a můžeme to přirovnat k ruce, která se snaží hrubou silou rybku ve vodě někam dotlačit – čím větší vyvíjíme sílu, tím více rybka prchá – a také se jí to podaří.

Ryby milují iluzi a mají silně vyvinutou představivost, takže si rády budují imaginární svět, takový, jaký odpovídá jejich ideálům. Pro spoustu Ryb není příliš vhodný tvrdý a neúprosný svět byznysu a komerce, kde vládne ryzí praktičnost a nesmlouvavá racionalita. Ryby se rády nechávají unášet na vlnách denního snění, díky čemuž jsou dobrými básníky, umělci a spisovateli.

Na to, aby se Ryby staly výslovně vůdci davu, si často příliš málo věří, přesto však často silně ovlivňují životy pro ně důležitých lidí, jsou dobrými naslouchači a rádci, dokonce vzory pro druhé. Ryby jsou okouzlující a vtipné.

Často dávají přednost práci o samotě než mezi lidmi a kvůli své zdrženlivosti a vnitřní nejistotě neumí spousta z nich dostatečně prodat svůj talent a neocitne se na takové pozici, jakou by si zasloužila. Rybám opravdu může chybět průraznost.

Co se odehrává „na povrchu“, řekněme, na vodní hladině, Ryby příliš nezajímá. Rády se dívají do hloubky, kde mohou spolu se svou přirozenou zvídavostí a zálibou ve všem tajemném a skrytém s radostí pátrat a objevovat. Zvídavé Rybky vás vyslechnou a budou vám dobrými a zábavnými společníky. Nenechají ve štychu přítele, který se ocitl v nouzi.

Ryby nechávají okolní svět projít svým speciálním filtrem, díky kterému všechno dostane tak trochu růžovější nádech. Ne že bychom jim tyto růžové brýle museli vyčítat – Ryby rády vnímají život jako romantický film se šťastnými konci. Idealizují si spoustu věcí, takže často mohou bohužel pořádně naletět právě těm, které si idealizovali až příliš. V takovém případě je jejich koncept šťastných konců vyvážen okamžiky, kdy Rybka propadá velké skleslosti – ale přestože Rybku občas strhne nežádoucí proud, nenechá se na dlouho stlačit ke dnu – od toho má přece vzduchové měchýřky! Za chviličku chytne další proud a vyplave zpátky tam, kde je dobře. Neberme růžové, rybí pojetí světa jako bublinu, z jejíhož nitra Ryba okolní svět vůbec nevidí; vždy mysleme na to, že Ryby se pouze snaží vidět svět hezčí.