BLOG

Kudy vede cesta Čarodějek malostranských

Co by to bylo za malostranské čarodějnice, kdyby nebydlely na Malé Straně?

I když se na ně ostatní pražské čarodějnice dívají přes prsty, Malostranské se nebojí vytáhnout paty i do jiných koutů Prahy, a my se teď projdeme s nimi.

Ze všeho nejdřív vítejte v Nerudově ulici, kde rod Malostranských bydlí.

Nerudovka je, jak známo, plná domovních znamení, která rozhodně nejsou jenom na ozdobu. Jsou pěkně živá! Ozývá se tu fidlání trojích housliček, klapání račích klepet, lví řev, drkotání kola, cinkání poháru, bečení červeného beránka anebo tichá labutí píseň. Občas zacinká i zlatý klíček. Stačí tu a tam nad některým domem zvednout hlavu!

Když dojdeme na spodní konec Nerudovy ulice, nemůžeme minout starobylou lékárnu U Černého orla. Na tomto místě bývala apatyka už na konci středověku. Právě tady pracuje Ginevřina maminka Eleonora. Člověk nikdy neví, kde natrefí na čarodějku!

Pokračujme ale přes Malostranské náměstí dál s kopce směrem ke Karlovu mostu. V Mostecké ulici uslyšíme hašteřivé štěbetání. To se dohadují tři prstýnky, nejupovídanější domovní znamení v Praze.

A vida, další černý orel! Tento je dvouhlavý, a protože sídlí přesně naproti třem zlatým prstýnkům, má celý den o zábavu postaráno.

Pozor, tady se každá správná čarodějka musí poklonit. Vcházíme na Karlův most a shora z oblouku Malostranské mostecké věže na nás shlíží Valpurga, hlavní pražská čarodějnice. Podívejte se, jak se pěkně mračí!

Přešli jsme po Karlově mostě na Staré Město. Opustili jsme tak domovské teritorium čarodějek Malostranských a nacházíme se v jiné části Prahy, na opačném břehu Vltavy. V křivolaké Karlově ulici uslyšíme táhlý, melodický zpěv, připomínající hlas flétny. Je to kamenná mořská panna na nároží domu U Kamenné mořské panny. Je dvouocasá, to abychom se ani z jedné strany domu nespletli, na koho to hledíme.

A blížíme se ke Staroměstskému orloji. Dům U Minuty poznáte podle překrásných černobílých sgrafit, která zdobí fasádu. Svého času tady bydlel spisovatel Franz Kafka. A když už obdivujeme světlé postavy na tmavém pozadí, všimneme si také kamenného lvíčka. V tlapách drží kamenné zrcadlo. Jen jedna osoba dokázala tohle zrcadlo oživit tak, aby ukazovalo, co potřebuje. Jaká? To se dozvíte v knize.

Od orloje pokračujeme napříč přes celé Staroměstské náměstí k domu U Kamenného zvonu. Je to starý důstojný pán, který na Ginevru promluvil, zrovna když….

Když splašená meluzína poslala Ginevru k domu U Zlatého prstenu, bylo to naposled, kdy ho někdo z malostranských čarodějek viděl. Kdo si myslí, že takové domovní znamení nemůže jen tak lehko zmizet, toho zlatý prsten vyvede z omylu. Ztratil se, a spolu s ním i dvě slavná malostranská strašidla: krásná Laura bez hlavy a bílá karmelitánka, duchové z Karmelitské ulice. O tomto prstenu se už dávno traduje legenda, že jej zde ztratilo nějaké pražské strašidlo a jednoho dne se pro něj vrátí. Že by si už pro svůj ztracený prsten konečně přišlo?

Teď se vrátíme zpátky na Malou stranu. Z Karlova mostu sejdeme na Kampu, pod tenhle nádherný památný strom. Roste tu už dvě stě let a po obvodu kmene měří pět metrů. Ale především v jeho koruně žije dryáda. Když zůstaneme potichu a nebudeme ji plašit, určitě se nám tato bytost odmaskuje a vyjeví v celé své kráse. Tak pssst… Nehlučit!

Na Kampě přejdeme po lávce přes Čertovku a dojdeme k nedaleké Lennonově zdi. Tam má Ginevra rande s Teem. Vidíte ten strom za pomalovanou zdí? To je další platan. Říká se mu Beethovenův, protože pod ním údajně rád sníval slavný hudební skladatel.

Odtud je to už jen kousíček zpátky ke třem zlatým prstýnkům, pak zpátky na Malostranské náměstí, a odtamtud můžete nakouknout do Tomášské ulice. Spatříte dům U Zlatého jelena, na němž se svatý Hubert, patron lovců a myslivců, setkává se zázračným jelenem. A je opravdu zázračný, jak Ginevra a její kamarádky brzy poznají.

A jsme zpět! Tady naše cesta končí, ale ta Ginevřina zdaleka ne. Teď se může vrátit zpátky domů, do Nerudovky, anebo možná vyrazí pátrat po ztraceném domovním znamení a zmizelých strašidlech.

Kniha vyšla u Nakladatelství Epocha s.r.o. K zakoupení u knihkupců a zde https://www.epocha.cz/kniha/petra-kubaskova-carodejky-malostranske-prvni-vydani-vazana/