BLOG

  • BLOG,  SVĚT ČARODĚJEK

    Čarodějka-umělkyně: Josefína!

    Ve sklíčku se objevil Fínin strojený škleb: „Neruš mé kruhy,“ pronesla temným hlasem. „A jéje,“ zahučela jsem a vyplázla na ni jazyk. „Umělkyně se soustředí“. – Čarodějky malostranské Josefína je Ginevřina sestřenice a dcera tety Reginy, po které kromě rusých vlasů a zelených očí zdědila výrazný temperament a sklony k ironii a mírné škodolibosti. Rozhodně však není zlá, má pouze svůj typický smysl pro humor. Když ale potřebujete, ochotně vás vytáhne z nepříjemné situace. Taky dokáže Ginevru patřičně umravnit, když je přesvědčená, že ohrožuje sama sebe nebo jedná nerozumně. „Dost“, ozvalo se za mnou ostrým hlasem, až jsem úlekem vyjekla, a had se prudce stáhnul zpět. „Zpátky, hade.“ Josefínina ruka…

  • BLOG,  ČAROVNÁ MÍSTA

    Čarovná místa – Zlatá ulička

    Když mi bylo přibližně dvacet, přišla jednou kamarádka se zajímavou informací: nad domky ve Zlaté uličce je volně přístupná chodba a v ní vystavené husitské zbraně a rytířská brnění – nebo možná jejich repliky, ale to nám bylo tehdy úplně jedno, studovaly jsme obě dějepis a cokoli, co ilustrovalo dávno zašlé časy jinak než na stránkách knížky, nás přitahovalo jako vosy k medu (internet už tehdy asi byl, ale pro mě jen ve studovně, knihovně nebo internetové kavárně za poplatek na hodinu, a stejně jsem ho neuměla ani spustit, seminární práce jsem psala na stroji). A skutečně. Nad malebnými miniaturními domečky vedla chodba, kde jsem se cítila jako v ráji,…

  • BLOG,  ČLÁNKY

    Vinylová nostalgie

    Nejdřív to tiše zavrní, jak se kotouč začne otáčet, potom to krátce zabzučí, jak se rameno s přenoskou nahne nad desku, potom to trochu kopne a praskne, když jehla dosedne na lesklý černý povrch s letokruhy… Co je to? Náš první gramofon byl dřevěný, no vážně! Jak byl starý, to vám neřeknu, vím jen tolik, že mě věkově předčil a do domácnosti ho předtím, než jsem se narodila, přinesl táta coby mužskou součást tehdejší výbavy. Mně už jako hodně malému dítěti byl gramofon opravdu dobrým společníkem a první pohádkou, kterou si pamatuju, byly příběhy loupežníka Rumcajse. Taky jsem na melodie linoucí se z černého otáčejícího se disku ráda tancovala, což…

  • BLOG,  ČLÁNKY

    Levandulová historie

    Za mostem v úzké uliciJe krámek z dálky vonícíMeduňkou, rdesnem, skořicíAle hlavně – ach jo … Michal Horáček, Levandulová Několika verši z nesmrtelné písně Hany Hegerové a Petra Hapky začínám článek věnovaný jedné snad z nejpopulárnějších rostlin: levanduli. Její historie je dlouhá, pro výrobu parfémů a k balzamování ji používali už staří Egypťané. Když byla počátkem dvacátého století otevřena hrobka faraona Tutanchamona, v přiložených nádobách se našlo cosi, co připomínalo levanduli… Byla prý však jakožto kosmetická přísada vyhrazena pouze vysoce postaveným Egypťanům. Své využití našla i v antice, například římští vojáci znali její antiseptické účinky a brali si ji s sebou do boje k ošetření ran. Stejně tak už byly…

  • BLOG,  ČLÁNKY,  SVĚT ČARODĚJEK

    Je to holka čarodějnická…

    Napadlo mě, že by možná čarující holky z Malé Strany zasloužily, abych jim, pěkně každé zvlášť, věnovala trochu pozornosti. Přece jen jsme spolu strávily pět let (to máte: psaní, přepisování, redigování, korektury, ilustrace… a on se ten čas pěkně nasčítá). Děvčata, nestyďte se – kdo půjde první na řadu? Ginevra! Ale která? No přece Sedmá. Je to děvče svérázné a holka čarodějnická. Má doma v pokojíku krb, malé hodiny ukazující pohyb nebeských těles a taky jednu černou kočku, ale ne jen tak ledajakou – jménem počínaje a tajemným původem konče. A taky má takové malé trápení… ale o něm později. Ginevra, Gina – má černé vlasy, často i černě nalakované…

  • BLOG,  ČLÁNKY

    Jste tým lednice, nebo tým šuplíček?

    Tým kočky, tým psi. Tým sladké, tým slané. A tak dál. Mám pro vás tedy jinačí výzvu: šuplík, nebo lednice? Hned vysvětlím. „Ještě by bylo dobré, kdybych tu našel něco, co by se dalo zdlábnout. Tvoje lednice je horší pustina než poušť Gobi.“ Tak pravila Agnes Martin-Lugand v knize Šťastní lidé čtou a pijou kávu. A má pravdu. Je vždycky fajn najít v lednici něco, co utiší kručící žaludek. Nebo si za ona kouzelná dvířka chodíme uklidňovat nervy? Musím říct, že já ne. Ó počkat, neukvapte se a neobviňte mě z vůle pevné jako železo a nezdolné schopnosti sebeovládání, pokud jde o jídlo! Nechodím totiž do lednice; navštěvuji šuplík. Je…

  • BLOG,  KNIHY

    Všechny moje audioknihy

    Nezní ten titulek trochu nabubřele? Protože… Pokud jde o audioknihy, které jsem napsala, pak je tu řeč o čtyřech kouscích, za které jsem neuvěřitelně vděčná, protože interpretace se povedla na jedničku. Přesto bych dnes věnovala pár slov také audioknihám ostatních autorů – jsou mi totiž společníkem víc než dobrým. Zkouším si vzpomenout, jaká vlastně byla úplně první audiokniha, kterou jsem si pořídila, a vychází mi Dědeček Oge od Pavlíny Brzákové, tehdy ještě na cédéčku. Možná. Přinejmenším byl jednou z prvních. Dále si pamatuju Znamení vlka od M. T. Majar, a sice ve formátu mp3. Potom Tmu od Bernarda Miniera (jejda, to jsem se bála!!), taky v mp3, a tak to…

  • BLOG,  ČLÁNKY

    Nová audiokniha na obzoru!

    Tak se to stalo! Příběh Kryštofa, Kairy, Evy a Jana už oficiálně dostal svou audio podobu! O výrobu audioknihy se postarala Audioteka a vás čeká necelých deset hodin knižního motýlího poslechu. Výběr interpretů je skvělý, stejně jako zvolená hudba. Podíváte se tak do divadla i jeho zákulisí, novinové redakce, tichého domova, kde Eva mlčky šije hadrové panenky a její bratr se o ni trpělivě stará. Stejně tak ale nahlédnete i do tajných koutů lidské mysli a do minulosti postav, a možná spatříte i jejich pečlivě ukrývané strachy…. Audiokniha je dostupná zde https://audioteka.com/cz/audiobook/ocelova-kridla-motyla

  • BLOG,  ČLÁNKY

    Duben, ještě tam budem? Vypadá to, že jo…

    Už jste vlezli za kamna? Já kamna nemám, leda bych se pokusila zploštit a vcucnout za radiátor, a vpasírovat se za elektrickou troubu nemám šanci už vůbec. Jinak jsem ale ve druhé polovině dubna dost slušně zakrtkovala. Hygge? Jasná věc Dánové znají recept na štěstí a Meik Wiking o tom napsal moc pěknou knihu, která obletěla svět. A pardon, ale když už skoro podlehnete nutkání vyprat všechny zimní bundy a uložit je na zimu, teplé svetry potlačit až úplně dozadu do skříně a vyvětrat jarní šatník, duben vám často dá ťafku do týla a názorně vám předvede, že jste se unáhlili. A pak nastává úplně ideální doba na hygge. Co…

  • BLOG,  ČLÁNKY

    Spojení s přírodou a filozofie wabi sabi

    Každodenní shon. Bzučení počítačů v kancelářích. Hukot velkoměsta. Nebo cvrkot maloměsta. Povinnosti, starosti, cíle, přednost zprava, docházející náplň do tiskárny, termín příští splátky, hlášení pro šéfa. Úkoly, předsevzetí… Nebo třeba letokruhy na pařezu – kolik tomu stromu bylo let? A co tamhleta sýkorka s modrou čepičkou? Cítíte ten rozdíl? Každý den na nás číhá spousta věcí, které se prostě udělat musí, protože když se neudělají, počkají si na nás. Znáte to rčení, které bohužel většinou odvede spíš medvědí službu: práce neuteče, nemá nožičky. To je sice pravda, ale nakupí se a její schopnost hromadit se vyvrcholí tím, že se nám všechno sesype na hlavu. Fajn, splníme si tedy své „musy“,…